Homepage Haberiniz Olsun Kültürel Mirasa Adanmış Bir Sergi: “Bir Mekân, Bir Hikâye: Suriye Arşiv Fotoğraflarında İnsan Belleği”

Kültürel Mirasa Adanmış Bir Sergi: “Bir Mekân, Bir Hikâye: Suriye Arşiv Fotoğraflarında İnsan Belleği”

by samblog

Yazar: Rabia Kölük, Şehir Çalışmaları Yüksek Lisans Programı.

Her şehrin bir hikayesi vardır. Her sokak her cadde geçmişten izler taşır. Taşıdıkları izlerle mekanlar, geçmişle aramızdaki köprüyü oluşturur… Geçmişte birçok farklı medeniyete ev sahipliği yapmış bir ülke olarak Suriye de bunlardan birisi. Kendine has tarihi bir dokusu ve hikayesi olan Suriye, bilim ve sanat gibi birçok farklı alanda  hazineleri de içinde barındırmakta. Ancak 2011 yılında başlayan iç savaşla beraber Suriye’deki birçok şehirdeki tarihi ve kültürel miraslar hasar gördü. Bu hasarlar hem kültürel hemde psikolojik olarak insanlar üzerinde derin izler bıraktı.

***

Kurulduğu tarihten itibaren birçok farklı alanda sergiye ev sahipliği yapan Rezan Has Müzesi, yine anlamlı bir çalışmaya, Suriye’deki iç savaşın insanlar, kültürel ve tarihi miras üzerindeki yıkıcı etkisinin gösterilmesi amacıyla düzenlenen “Bir Mekân, Bir Hikâye: Suriye Arşiv Fotoğraflarında İnsan Belleği” sergisine ev sahipliği yapıyor. Stewards of Cultural Heritage (SoCH) projesi kapsamında, Alman Arkeoloji Enstitüsü İstanbul Şubesi tarafından hazırlanan ve 18 Eylül-26 Ekim 2019 tarihleri arasında ziyaretçilere açık olacak sergi, Suriye’yi, Suriyelilerin hatırladıkları şekilde yansıtmayı amaç ediniyor. Böylece, insan hafızası ve kültürel miras arasındaki bağlantı ile farkındalık oluşturulması hedefleniyor.

Sergi kapsamında, Türkiye’nin farklı bölgelerinde yaşayan Suriyelilere belirli arşiv fotoğrafları gösterilmiş ve onlara bu fotoğrafların kendilerinde nasıl bir çağrışım yaptığı sorulmuş. Bu çalışma sonucunda ise gündelik hayata dair bir çok hatıraya ulaşılmış.

Arşiv fotoğraflarının dışında sözlü tarih çalışması kapsamında hazırlanan video çalışmaları da sergi içerisinde yer almakta. Bu şehirler arasında Lazkiye, Hama, Humus, Palmira, Halep, Daraa, Rakka, İdlib ve Şam bulunuyor.

Arkeolojik Miras Ağı kapsamında “Stunde Null-Kriz Sonrası İçin Gelecek Zaman“ projesinin bir parçası olan sergide, Suriye’nin geçirdiği bu zor süreçte, ülkenin akıllarda sadece sıkıntılı dönemleri ile yer etmediği gösterilmek isteniyor. Aynı zamanda Suriye’deki iç savaşın insan hayatı ve kültürel miras üzerindeki yıkıcı etkisi de açıkça gösterilmek istenmiş.  Suriye ve Suriye’nin kültürel mirasına merak uyandıran sergi, aynı zamanda insan belleğinin tarihi açısında da oldukça önemli bir yere sahip.

You may also like

Yorum yap