Homepage Haberiniz Olsun Coğrafi Bilgi Sistemleri (GIS) Temel Eğitimi Ve Ankara Kent Tarihi Uygulaması (5-7 Eylül 2019 VEKAM)

Coğrafi Bilgi Sistemleri (GIS) Temel Eğitimi Ve Ankara Kent Tarihi Uygulaması (5-7 Eylül 2019 VEKAM)

by samblog

Kent tarihi ve mekansal çalışmalara ilgi duyan ve haritalama alanında başlangıç deneyimi edinmek isteyen tüm araştırmacılar için temel GIS eğitimi, VEKAM Kütüphanesi ve Arşivi birimi ile Koç Üniversitesi ANAMED Kütüphanesi’nin işbirliği ile gerçekleştiriliyor.

5-6-7 Eylül tarihlerinde 9.00-16.00 saatleri arasında gerçekleşecek eğitimin ilk iki gününde katılımcılara ArcGIS programının arayüzü, teknik kapasitesi, temel kavramlar ve kullanım becerileri giriş düzeyinde tanıtılacaktır. Özellikle insan ve toplum bilimleri ile tarih alanında kullanılan şekliyle GIS uygulamaları çeşitli örnekler üzerinden anlatılarak mekansal veri setlerinin oluşturulması, düzenlenmesi ve analiz edilerek görselleştirilme yöntemleri anlatılarak temel beceriler kazandırılacaktır.

Kısa bir atölye olarak tasarlanan üçüncü günde ise kent tarihçisi Sinem Türkoğlu Önge’nin katılımıyla Ankara kent tarihine ilişkin çalışma yürütülecektir. VEKAM’ın Harita ve Plan Arşivi’nde bulunan materyallerin kullanımı, bu bağlamda araştırma soruları sorulması ve mekansal analizler yapılması amaçlanmaktadır.

Eğitim ANAMED Kütüphane Sorumlusu Berkay Küçükbaşlar tarafından yürütülecektir.

Eğitimin dili Türkçe’dir.

Detaylı bilgi ve başvuru için tıklayınız.

You may also like

Yorum yap