Homepage Haberiniz Olsun Kültürel Miras Odaklı HERALD Projesi Atölye Çalışması İstanbul Şehir Üniversitesi’nde Gerçekleşti!

Kültürel Miras Odaklı HERALD Projesi Atölye Çalışması İstanbul Şehir Üniversitesi’nde Gerçekleşti!

by samblog

11 Eylül Çarşamba günü İstanbul Şehir Üniversitesinde düzenlediğimiz atölyemizde, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve farklı üniversitelerden birbirinden kıymetli katılımcıların katkılarıyla toplumsal direnç odaklı bir kültürel miras anlayışının nasıl geliştirilebileceğine odaklandık. Atölye çalışmamız proje yürütücümüz Doç. Dr. Eda Yücesoy’un büyük değişimler geçiren şehirlerimizde kültürel mirası yeni nesillere nasıl aktaracağımıza, akut ve kronik şoklara karşı kültürel mirasın toplumsal direnci nasıl sürdürebileceğine ve yeni teknolojileri bu doğrultularda nasıl kullanabileceğimize dair açılımlar sağlayan konuşması ile başladı.

İstanbul Şehir Üniversitesi Endüstriyel Tasarım bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hümanur Bağlı’nın moderasyonundaki ilk atölyemizde, katılımcılarımız dört gruba ayrıldı ve her grup somut ve somut olmayan kültürel mirasın devam eden, dönüşen, değişen ve bozulan yönlerini kendi içinde tartıştı. Kültürel mirası bu dört tema üzerinden tartışarak kültürel mirasın normları ve sürdürülebilirliğini sağlayan öğeler gibi önemli konular gündeme getirildi. İkinci atölyemizde fotoğraflar üzerinden somut ve somut olmayan kültürel miras örneklerinin zaman içindeki değişimini göstererek bu miras ögelerinin devam eden, dönüşen, bozulan ve yok olan yönlerini tartışmaya açtık. Gösterilen örnekler arasında en uzun süreli tartışılanlar Maltepe Süreyya Plajı’ndaki Bakireler Anıtı ve son dönemde sayıları gözle görülür bir artış gösteren yeni nesil lokma dükkanları oldu.

Bakireler Anıtı üzerinden işlevselliğini yitiren bir yapının korunmasının gerekli olup olmadığı ve işlevini yitirse dahi kentteki değişimin bir göstergesi olarak korunup korunamayacağı tartışıldı. İkinci olarak, geleneksel anlamda evlerde pişirilip dağıtılan hayır lokmasının ticari bir ürün halini alması ve sonrasında içeriğinde ve sunumunda yapılan değişikliklerle yeni ve popüler bir tatlıya dönüşümü tartışıldı. Bu bağlamda ticarileşmenin somut olmayan kültürel mirası dönüştürürken yeni nesillerde sürdürülebilirliğini sağladığı belirtildi.

Toplumsal direnç odaklı akıllı sürdürülebilir kültürel miras bakış açımıza değerli katkılar sunan tüm katılımcılarımıza teşekkür ederiz.

Proje hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

 

 

You may also like

Yorum yap