Homepage Haberiniz Olsun “Heybemdeki Çocuk Şehri İSTANBUL” Projesi Çocuklar İçin İstanbul’u Yeniden Keşfediyor!

“Heybemdeki Çocuk Şehri İSTANBUL” Projesi Çocuklar İçin İstanbul’u Yeniden Keşfediyor!

by samblog

Haber: Kübra Kaşıkçı, Şehir Çalışmaları Yüksek Lisans Öğrencisi

İstanbul, Anadolu ve Avrupa yakasını birbirine bağlayan coğrafi mekânı ve sahip olduğu zengin tarihi hafızası ile eşsiz bir şehirdir. Dünya’nın dört bir tarafından turist çekmekle birlikte, tarih boyunca iç ve dış göçlere ev sahipliği yapmaktadır. İstanbul’un tüm bu özellikleri, şehre birçok güzellik katmakla birlikte, şehirde yaşayan insanların hayatını da zorlaştırmaktadır. Özellikle küçük çocuğu olan ebeveynler için bu durum çok daha fazla hissedilmektedir. Yeşil alanların sınırlılığı, çocuklara özel mekânların kısıtlılığı, şehirdeki nüfus yoğunluğunun fazlalığı özellikle şehri kullanım noktasında çocuklu ebeveynler için çok daha sınırlayıcı olmaktadır.

Bütün bu zorlukların ve İstanbul’un güzelliklerinin farkında olan Kaplumbağa’nın Heybesi platformu ise bu konuda harekete geçip, İstanbul’daki çocuk mekanları ile ilgili Heybemdeki Çocuk Şehri-İstanbul adını verdikleri bir proje başlatmışlar. İstanbul Şehir Üniversitesi mezunları Rümeysa Öztürk ve Hediye Sümeyra Korkmaz’ın yürüttüğü Kaplumbağanın Heybesi isimli platform altında yürütülen Heybemdeki Çocuk Şehri projesi çalışmada bir araya gelen lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerinden 40 kişi, İstanbul’daki çocuklara uygun mekânları gezmekte ve çeşitli raporlar hazırlamaktadır.  Araştırma ekibinde katılımın disiplinler arası farklılıklar gözetilmesi ise araştırmaya zengin bir perspektif kazandırmaktadır.

Projenin başlangıcında proje yürütücülerinin ve İstanbul Şehir Üniversitesi öğretim üyesi Fatıma Tuba Yaylacının verdiği eğitimle katılımcıların çocuk mekanları ve çocuk gelişim psikolojisi hakkında bilgilendirmesinden sonra öğrenciler mekânların, çocuklar üzerindeki etkilerini ve çocuklara uygunluğunu araştırarak, gerekli hallerde eleştirerek kamuoyuna rapor sunmakta ve mekânların tanıtımını yapmaktadır. Bu online kaynaklar ailelerin ve eğitimcilerin faydalanması için platformun sosyal medya hesaplarında paylaşılmaktadır. Ayrıca Kaplumbağa’ nın Heybesinin sitesinde ulaşabileceğiniz bir İstanbul Çocuk Keşif Haritası da platformun hazırladığı ve ailelerin faydalanabileceği bir kaynak olarak dikkate sunulmaktadır. Yayınlanan raporlar ile çocuklu ebeveynlere alternatif mekânlar sunulmakta, çocukların zihinsel ve bedensel gelişimine fayda sağlanması gözetilmektedir. Her bir mekân için; ayrı bir değerlendirme sunulmaktadır. Mekânların değerlendirmesinde; çocuklar için uygunluğu, hitap ettiği yaş aralığı, ulaşım bilgileri, ziyaret saatleri, engelli ve bebek arabalı ziyaretçilere uygunluk durumu, internet bilgileri ve mekânın diğer sahip olduğu imkânlar anlatılmaktadır.

Araştırmaya konu olan mekânların özellikle şehir merkezinde yer almasına ve bu şekilde de herkese hitap ederek, ulaşılabilir olmasına dikkat edilmektedir. Son dönemde alışveriş merkezlerinin içerisinde hızla artan çocuk mekânlarına ise alışveriş merkezlerinin kuruluş amacıyla ticari olmasından dolayı yer verilmemekle birlikte eğitici amaçlarla kurulmuş özel kurumlar gidilen mekanlara dâhil edilmektedir. Heybemdeki Çocuk Şehri projesinde araştırma yapılan mekânların listesine baktığımızda çocuk kütüphaneleri ve müzeleri göze çarpmaktadır. Çocukların şehirde sahip olması gereken en temel haklardan biri olan kütüphanelerin raporlarda detaylı olarak yer alması, kütüphane kullanımının artması ve kütüphane yönetimi tarafından yapılabilecek iyileştirmeler açısından son derece kıymetli olmaktadır. Bilimsel veriler; çocukluk çağında kütüphane kullanımının yaygınlaşması ile çocukların akademik ve sosyal bilgilerinin geliştiğini ifade etmektedir. Yapılan araştırmalarda sıklıkla yer aldığı gibi çocuk kütüphanelerinin ücretsiz ve ulaşılabilir olması şehirdeki sosyo-kültürel olarak dezavantajlı konumdaki çocuklar için kıymetli bir imkân olmaktadır.

Websitesi için tıklayınız.

 

You may also like

Yorum yap