Homepage Haberiniz Olsun İnsansız Şehirler, Tarihi Görüntüler-1 Türkiye

İnsansız Şehirler, Tarihi Görüntüler-1 Türkiye

by samblog

Haber: Büşranur Bekman, Şehir Çalışmaları Yüksek Lisans Öğrencisi.

Türkiye’nin 30 büyükşehri ve Zonguldak’da Covid-19 kapsamında uygulanan iki günlük sokağa çıkma yasağı, Türkiye’de ve dünyada tarihte örneğine az rastlanacak görüntülerin ortaya çıkmasına sebep oldu.  Doğanın sesinin bu denli berrak duyulduğu şehirlerin görüntüleri, gerek sosyal medya kullanıcıları ve gerek haber kanalları üzerinden yayınlandı. Türkiye ve dünyadan ilgi çekici görüntülerini bir araya getirerek sizler için hazırladığımız serinin ilki olan “İnsansız Şehirler, Tarihi Görüntüler-1 Türkiye” ile şehirleri seyre davetlisiniz…

-İstanbul Şehir Üniversitesi Dragos Kampüsü-

İlk görüntüler İstanbul Şehir Üniversitesi Dragos Kampüsü’nden geliyor! Covid-19 kapsamında alınan tedbirler nedeniyle öğrenci, akademisyen ve personelinin yokluğunda kampüs sessizliğe büründü.

-İstanbul-

Tarihi İstanbul’un ilk görüntüleri başta BBC News Türkçe, Demirören Haber Ajansı, Türkiye Gazetesi ve TRT Haber olmak üzere pek çok haber kanalı tarafından kaydedildi. Tarihe tanıklık edecek bu videolarda her gün on binlerce İstanbullunun uğradığı Taksim, Üsküdar, Kadıköy, Eminönü gibi merkezlerin en sessiz halini görebilmek de mümkün. Öte yandan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan İstanbul’u Seyret” platformu sayesinde tarihi şehirde gezinti yapılabilir!

TRT Haber: https://www.instagram.com/tv/B-2mU7gDdtB/?igshid=ascpwmurcfwx

BBC News Türkçe: https://www.instagram.com/tv/B-2SAR4KTQJ/?igshid=yshso15bof4f

-Taksim-

“Sokağa çıkma yasağının ardından Taksim Meydanı ve İstiklal Caddesi havadan fotoğraflandı. İstanbul’un sembol meydanı sessizliğe büründü.  Taksim Meydanı ve İstiklal Caddesi’nde görevliler dışında kimse yer almıyor. Meydan ve caddedeki durum havadan görüntülendi.”

Kaan Burak Şen “Münzevi İstanbul”: https://twitter.com/kaanburaksen/status/1249002264926224387?s=21

DHA: https://www.youtube.com/watch?v=kkFHJ7J79Ho

-Eminönü-

“Sokağa çıkma yasağı kapsamında İstanbul en sakin günlerinden birini yaşadı. Her gün binlerce kişinin geldiği, İstanbul’un merkez noktalarından biri olan Eminönü Meydanı boş kaldı. Yasak kapsamında boş kalan meydan havadan görüntülendi.”

İHA: https://youtu.be/T_gpT9LTrQg

DHA: https://www.youtube.com/watch?v=bwAXJGxRj4s

-Üsküdar-

“Koronavirüsle mücadele kapsamında ilan edilen sokağa çıkma yasağının ardından Üsküdar Meydanı adeta sessizliğe büründü. Üsküdar Meydanının ve sahilin boş kaldığı görüldü.”

Türkiye Gazetesi: https://youtu.be/N9X4uBsHMLQ

Seda Özen Bilgili: https://twitter.com/Seda_Ozen/status/1249297093946114048

İsmail Tandoğan:  https://drive.google.com/file/d/1vI9DuWVuVeoQQw3E6EAhFlzZ6VM7wvDn/view

 -Kadıköy-

Alınan önlemler kapsamında boş kalan bir diğer merkez, Kadıköy olarak kaydedildi.

Milli Gazete:  https://www.milligazete.com.tr/haber/4149611/bos-kalan-kadikoy-meydani-havadan-goruntulendi

MSN Haber: https://www.msn.com/es-cl/video/noticias/soka%C4%9Fa-%C3%A7%C4%B1kma-yasa%C4%9F%C4%B1-nedeniyle-kad%C4%B1k%C3%B6y-meydan%C4%B1-bo%C5%9F-kald%C4%B1/vp-BB12t1tL

-15 Temmuz Şehitler Köprüsü

“Sokağa çıkma yasağı kararı sonrası 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’ndeki sakinlik Çamlıca Tepesi’nden görüntülendi.”

BBC NEWS TÜRKÇE: https://twitter.com/bbcturkce/status/1249232533557932032?s=12

DHA: https://www.youtube.com/watch?v=G3KDSRM6jRo

-Yenikapı-

Türkiye Gazetesi: https://youtu.be/adINWctwvV0

-İzmir-

“İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan genelge ile 30 büyükşehir ve İzmir’de 2 gün süreyle sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Yasağın ilan edilmesi öncesi kentte yaşanan keşmekeş gün içerisinde yerini sessizliğe bıraktı. İzmirli vatandaşların yasağa uydukları gözlenirken, kentin en kalabalık caddeleri ve en işlek noktaları olan yerleri boş kaldı. Özellikle hafta sonları İzmirliler’in uğrak noktaları olan Konak Meydanı, Kordon, Gündoğdu Meydanı gibi alanlarda özel izinli görevlilerin dışında kimsenin olmayışı göze çarparken, trafiğin en yoğun olduğu yerlerden olan Liman Caddesi’ndeki boşluk da dikkat çekti. Drone ile görüntülendi İzmir’de yasağın ardından boş kalan cadde ve sokaklar da drone kamerası ile görüntülendi. Görüntülerde İzmir’de nüfus yoğunluğunun yüksek seviyede olduğu mahalle ve caddelerdeki boşluk göze çarptı.”

TÜRKİYE GAZETESİ: https://youtu.be/IC_QaZ4U-us

-Bursa-

“Bursa’da sokağa çıkma yasağının ardından tarihi mekanlar da boş kaldı. Boşalan tarihi mekanlar havadan görüntülendi. 31 büyük şehir ve Zonguldak’a 2 günlük sokağa çıkma yasağı ile beraber Bursa’da tarihi mekanlar da sessizliğe büründü. Emirsultan Camii ve Türbesi, Yeşil Cami ve Türbesi, Ulucami, hanlar bölgesi, Cumhuriyet Caddesi, 15 Temmuz Demokrasi Meydanı güvercinlere kaldı. Polis şehirde güvenliği sağlarken, Osmangazi Belediye personeli de dezenfekte çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Tarihi yerler havadan drone ile görüntülendi.”

TÜRKİYE GAZETESİ: https://youtu.be/O1G3v-CRGCg

DHA: https://youtu.be/N9X4uBsHMLQ

-Konya-

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan video, belediye başkanı İbrahim Altay tarafından yayınlandı. Mevlana Meydanı’ndan başlayan görüntüler, Konya’nın en önemli noktalarından çekilen kayıtlarla birlikte eşsiz bir şehir panoraması sunuyor.

KONYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ: https://twitter.com/u_ibrahim_altay/status/1249036223928315906

 

kapak fotoğrafı: tükenmezhaber.com

 

You may also like

Yorum yap