Homepage Şehir Araştırmaları Kaynaklar Kültür Envanteri Yeni Formatıyla Yayında!

Kültür Envanteri Yeni Formatıyla Yayında!

by samblog

Haber: Büşranur Bekman, Şehir Çalışmaları Yüksek Lisans Öğrencisi.

Dijital dünyanın şehir gönüllüsü Caner Cangül’ün emekleri ile oluşturulan Kültür Envanteri web sitesi yeni formatıyla yayında!

Envanter, Türkiye’de bulunan kültür varlıklarını tek bir harita üzerinden izleme imkânı sunuyor. Cangül’ün daha büyük bir projenin alt yapısı olarak tanımladığı çalışmada Antik Kentler ve Tiyatrolar, Külliyeler, Surlar, Su kemerleri, Yaylalar, Mağaralar, Deniz Fenerleri ve bunun gibi pek çok alt kategori bulunmakta.

Envanterde güncel olarak 7.700’ün üzerinde kültür varlığı harita üzerinde işaretlenmiş durumda. Cangül’ün şimdilik prototip olarak tanımladığı Kültür Envanteri’ndeki tarihi yapılar ve mekanlar hakkında içerik ekleme çalışmaları sürüyor. Böylece, envanterde bulunan veriler için detaylı bilgilerin, fotoğrafların, koordinatların ve hatta ilgili okuma listelerinin yer alacağı bir formata dönüşmesi hedefleniyor. Bu hedefin bir örneği ise Şehzade Külliyesi üzerinden ziyaretçilere paylaşılmış.

İyileştirmelerin sürdüğünü söyleyen Cangül, eksik noktaların tamamlanması için katkıda bulunmak isteyenlere de çağrıda bulunuyor. Envanterde bulunan verilere yenilerinin eklenmesi için “Eksik Yer Ekleme” bölümü de mevcut. Bu noktada envanter, kitle kaynak (crowdsourcing) yöntemini kullanan önemli bir çalışma.

Siz de Türkiye’nin kültürel mirasını dijital dünyada keşfetmek için www.kulturenvanteri.com websitesini ziyaret edebilirsiniz.

“SAMBLOG Söyleşileri” kapsamında yayınladığımız ve Caner Cangül’ün çalışmaları hakkında detaylı bilgiler içeren söyleşiyi okumak için tıklayınız.

You may also like

Yorum yap