Homepage Haberiniz Olsun Kültürel Miras Odaklı HERALD Projesi’nin 3. Atölye Çalışması İstanbul’da Gerçekleşti!

Kültürel Miras Odaklı HERALD Projesi’nin 3. Atölye Çalışması İstanbul’da Gerçekleşti!

by samblog

İstanbul Şehir Üniversitesi Şehir Araştırmaları Merkezi ile Birleşik Krallık Anglia Ruskin Üniversitesi Future Cities Network ortaklığında yürütülen HERALD projesinin üçüncü atölye çalışması 30 Eylül – 5 Ekim tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleşti.

Atölye çalışmasının ilk günü Şehir Araştırmaları Merkezi Yönetim Kurulu Üyeleri’nin sunumları ile başladı. Öğleden önceki oturum Mimarlık ve Tasarım Fakültesi hocalarımızdan Nicole Kançal’ın İstanbul’un mezarları ve mezarlıkları ve mezun öğrencilerimizden Zeynep Doğusan’ın Mevlanakapı Mahallesi hakkında yaptıkları sunumlar ile son buldu.

 

Öğle yemeğinin ardından İngiltere ekibi İç Mekân Tasarımı hocalarımızdan Nil Aynalı’nın rehberliğinde kampüsümüzü keşfederek endüstriyel mirasın dönüşümü hakkında gözlemlerde bulundu. Aynı gün öğleden sonraki oturum Anglia Ruskin Üniversitesi’nden Emeritus Profesör Robert Home’un Şehir Araştırmaları Konuşma Serisi kapsamında Romanlar ve çingeneler hakkında gerçekleştirdiği konuşma ile başladı. Atölye çalışmasının ilk gününü sonlandırırken ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden Betül Konukçu ve Anglia Ruskin Üniversitesi’nden Simona Miraglia kentsel dayanıklılık çerçevesinde sunumlar gerçekleştirdi.

Programın devamında İngiltere’den gelen misafirlerimiz 1, 2 ve 3 Eylül tarihlerinde Şehir Üniversitesi’nin akademik ana partnerliğiyle gerçekleştirilen Marmara Kent Forumu’na katıldılar. Bu kapsamda 3 Eylül tarihinde proje ekibimizden Yunus Uğur, Eda Yücesoy, Alim Arlı, Halil İbrahim Düzenli, Alan Coday, Lakshmi Rajendran ve Nezhapi Dellé-Odeleye “Kentsel Dayanıklılık ve Sürdürülebilir Kültürel Miras Yönetimi: İstanbul’dan Dersler” isimli oturumu gerçekleştirdi. Oturumu izlemek için tıklayınız.

Atölye çalışmasının beşinci gününde İngiltere ekibi İstanbul’un kültürel miras alanlarında saha gezisi yaparak gözlemlerde bulundu. Saha gezisi İBB Koruma, Uygulama ve Denetleme Müdürlüğü’nde Başkan İhsan İlze’nin ahşap atölyesi hakkındaki sunumu ile başladı.

Saha gezisinin devamında ise Mimar İhsan Sarı rehberliğinde Molla Zeyrek Camii’nin dönüşüm sürecine tanıklık etmek ve Beyazıt İtfaiye Kulesi’nden panoramik İstanbul manzarasını gözlemlemek gibi eşsiz deneyimler yaşandı.

Atölye çalışmasının son gününde ise proje ekibi Endüstriyel Tasarım Bölüm Başkanı Hatice Hümanur Bağlı ile kültürel miras ve kentsel dayanıklılık üzerine etkileşimi yüksek bir kapanış toplantısı gerçekleştirdi. Toplantıda İngiltere’den gelen misafirlerimizin İstanbul’da geçirdikleri bir haftanın sonundaki gözlemleri ele alındı.

 

 

 

You may also like

Yorum yap