Homepage Haberiniz Olsun Öğrencimiz Yasir Bodur’un Organizatör Yardımcılığını Yaptığı “Türkiye Afrika Kupası” The Guardian ve L’Espresso’da!

Öğrencimiz Yasir Bodur’un Organizatör Yardımcılığını Yaptığı “Türkiye Afrika Kupası” The Guardian ve L’Espresso’da!

by samblog

2005’ten bu yana her sene İstanbul’da sessiz sedasız “Afrika Kupası” düzenleniyor. Afrika’nın çeşitli ülkelerinden futbolcu olma umuduyla Türkiye’ye gelen 15-26 yaş arası göçmen sporcuların kurduğu milli takımlar bu organizasyonda yarışıyor. 16 Haziran-21 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşen müsabakaya geçen yıl 16 ulusal takım katıldı. Kağıthane Hasbahçe Stadı’nda bir ay süren organizasyon, hem kültürlerarası etkileşimi artırmak hem de göçmenlerin hayallerinin gerçekleşmesi için oldukça önemli bir fırsat olarak nitelendiriliyor.

Afrikalı göçmenlerin sosyal ve ekonomik hayata katılımı üzerine tez çalışması yapan İstanbul Şehir Üniversitesi Şehir Çalışmaları Yüksek Lisans Programı öğrencimiz Yasir Bodur’un danışmanlığında, müsabakaya katılan gençlerin yaşamlarına ışık tutmak için bir de belgesel çekildi. Caner Gözübüyük ve Uğurcan Akın tarafından çekilen “Deplasmanda Atılacak Bir Gol” isimli belgesel, futbolcu olma yönündeki hayallerini gerçekleştirmek için Nijerya’dan Türkiye’ye gelen bir göçmen olan Emeka’nın gözünden Türkiye’yi, İstanbul’u ve Afrika Kupasını anlatıyor.

TRT WORLD ve TRT Radyo’nun ardından yabancı basının da ilgisini çeken “2019 Türkiye Afrika Kupası” geçtiğimiz günlerde İtalyan L’Espresso dergisinde ve ardından The Guardian’da haber olarak yayınlandı.

Değerli öğrencimiz Yasir Bodur ve emeği geçen herkesi bu anlamlı çalışmalarından dolayı tebrik ederiz.

The Guardian

L’Espresso

TRT WORLD

TRT RADYO

Belgeseli izlemek için tıklayınız.

 

You may also like

Yorum yap