Homepage Tematik İstanbul

Tematik İstanbul

by samblog

Şehir Araştırmaları Merkezi bünyesinde stajyerlerimiz tarafından hazırlanan tematik mekansallaştırma çalışmaları ile İstanbul’un ünlü sokaklarını, caddelerini, meşhur ressamlara ve fotoğrafçılara ilham veren ilçelerini gezebilir, Roma ve Bizans eserlerini ziyaret edebilir ve Ahmet Hamdi Tanpınar’ın romanlarına konu olan semtlerin duygularını hissedebilirsiniz.

 

-MEKANSALLAŞTIRMA ÇALIŞMALARI-
 İSTANBUL’DA KAYIP ESERLER- İSTANBUL’DA ROMA & BİZANS ESERLERİ– İSTANBUL’UN ÜNLÜ FOTOĞRAFÇILARI- İSTANBUL’DA ÜNLÜ RESSAMLAR– İSTANBUL’DA MEŞHUR KİŞİLERİN MEZARLARI- İSTANBUL’UN MEŞHUR CADDE VE SOKAKLARI– AHMET HAMDİ TANPINAR, YAZ YAĞMURU-AHMET HAMDİ TANPINAR, HUZUR– FİLMLERDE İSTANBUL

İSTANBUL’DA KAYIP ESERLER
Tarihin bir döneminde İstanbul’da inşaa edilmiş ancak günümüze kadar ulaşamamış yapıları konu edinen İstanbul’un 100 Kaybolan Eseri (Fatih Güldal, İstanbul’un Yüzleri Serisi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. Yayınları, 2009) isimli kitabın mekansallaştırma çalışmasıdır.
Hazırlayan: Yasemin Aymak, İstanbul Şehir Üniversitesi Tarih Bölümü

İSTANBUL’DA ROMA & BİZANS ESERLERİ
Roma ve Bizans döneminden günümüze kadar ulaşmış eserleri konu edinen İstanbul’un 100 Roma ve Bizans Eseri (Feride İmrana Altun, İstanbul’un Yüzleri Serisi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. Yayınları, 2009) isimli kitabın mekansallaştırma çalışmasıdır.
Hazırlayan: Muhammed Mazı, İstanbul Şehir Üniversitesi Tarih Bölümü

İSTANBUL’UN ÜNLÜ FOTOĞRAFÇILARI
Kadrajın’dan İstanbula bakmış ünlü fotoğrafçıları konu edinen İstanbul’un 100 Fotoğrafçısı (Güldören Bölük, İstanbul’un Yüzleri Serisi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. Yayınları, 2009) isimli eserin mekansallaştırma çalışmasıdır.
Hazırlayan: Humza Gondal, İstanbul Şehir Üniversitesi Tarih Bölümü

İSTANBUL’DA ÜNLÜ RESSAMLAR
Tuvalinde İstanbul’u anlatmış ünlü ressamları konu edinen İstanbul’un 100 Ressamı (Aysel Çötelioğlu, İstanbul’un Yüzleri Serisi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. Yayınları, 2009) isimli eserin mekansallaştırma çalışmasıdır.
Hazırlayan: Fatma Aladağ, İstanbul Şehir Üniversitesi Tarih Bölümü

İSTANBUL’DA MEŞHUR KİŞİLERİN MEZARLARI
İstanbul’da iz bırakmış meşhur kişilerin mezarlarını konu edinen mekansallaştırma çalışmasıdır.
Hazırlayan: Rabia Kölük, İstanbul Şehir Üniversitesi Tarih Bölümü

İSTANBUL’UN MEŞHUR CADDE VE SOKAKLARI
İstanbulun önemli sokak ve caddelerinin hikayesini konu edinen İstanbul’un 100 Cadde ve Sokağı (Asım Fahri, İstanbul’un Yüzleri Serisi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. Yayınları, 2009) isimli eserin mekansallaştırma çalışmasıdır.

AHMET HAMDİ TANPINAR-YAZ YAĞMURU
Ahmet Hamdi Tanpınar’ın Yaz Yağmuru isimli romanının içerisinde geçen semtlerin haritasını oluşturmaktadır. Romanda bahsedilen semtler, hangi duygu ile ilişkili olarak konu edildikleri, yıl ve roman kahramanlarının bilgisi ile birlikte mekansallaştırılmıştır.

AHMET HAMDİ TANPINAR-HUZUR
Ahmet Hamdi Tanpınar’ın Huzur isimli romanının içerisinde geçen semtlerin haritasını oluşturmaktadır. Romanda bahsedilen semtler, hangi duygu ile ilişkili olarak konu edildikleri, yıl ve roman kahramanlarının bilgisi ile birlikte mekansallaştırılmıştır.
Hazırlayan: Meryem Sümeyye Karaca, İstanbul Şehir Üniversitesi Tarih Bölümü

FİLMLERDE İSTANBUL
Sahnelerinde İstanbul’a dokunan 100 sinema filmini konu edinen İstanbul’un 100 Filmi (Sema Kır, İstanbul’un Yüzleri Serisi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. Yayınları, 2009) isimli eserin mekansallaştırma çalışmasıdır.
Hazırlayan: Tuğba Ece Eralp, İstanbul Şehir Üniversitesi Tarih Bölümü