Homepage Şehir Araştırmaları Kaynaklar Ümraniye Kronolojisi

Ümraniye Kronolojisi

by samblog

Ümraniye Kronolojisi artık dijital ortamda. İstanbul Şehir Üniversitesi Şehir Araştırmaları Merkezi bünyesinde hazırlanan ve Ümraniye Belediyesi tarafından desteklenen “Cumhuriyet Döneminde Ümraniye: Şehirleşme, Toplum, Ekonomi ve Yönetim” kitabının bir bölümü olarak hazırlanan ve görsellerle zenginleştirilen dijital zaman çizelgesini online olarak takip edilebilirsiniz.

Ümraniye tarihi açısından anlamlı olabilecek dönüm noktaları ve önemli zaman dilimleri tespit edilerek 1867’den günümüze ulaşan bir kronoloji hazırlanmıştır. Böylece Ümraniye araştırmalarında, konular çalışılırken ve gelişmeler yorumlanırken benzeri dönemlerde meydana gelen olaylar irtibatlandırılabilecektir. Tiki-toki web tabanı üzerinden oluşumu sağlanan kronoloji bilgileri Demografik Gelişim, Mekansal Gelişim, İdari-Siyasi Gelişim, Toplumsal-Kültürel Gelişim ve İktisadi Gelişim olmak üzere beş alt kategoriye ayrıldı. Bu sayede kronolojideki bilgiler kendi alt kategorisi ile birlikte görülebilir hale getirildi. Lütfen sağ altta bulunan ayarlar sembolünden Katagoriler kısmını seçip olaylar kronolojisini farklı biçimlerde izleyin.

“Cumhuriyet Döneminde Ümraniye: Şehirleşme, Toplum, Ekonomi ve Yönetim” kitabı hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Tiki-Toki Web Tabanı Nasıl Kullanılır?

Web sitesinin sağ alt köşesinde bulunan anahtar sembolü sayesinde kelime araması ve farklı türlerde görüntülüme yapabilir, tematik kategorilere göre kronolojik gelişimi izleyebilirsiniz. Ayrıca sol alt köşedeki 3D seçeneği ile zaman çizelgesini üç boyutlu olarak takip edebilirsiniz.

Ümraniye Kronolojisi İçin Tıklayınız

-Göz atın-

Şehir Çalışmaları Yüksek Lisans Programı kapsamında yürütülen Şehir Çalışmaları Atölyesi’nde Kartal ve Maltepe ilçelerinin 1728’den günümüze uzanan gelişim kronolojisi öğrencimiz Büşranur Bekman tarafından Tiki-Toki web tabanı üzerinde dijitalleştirildi.

Kartal-Maltepe Gelişim Kronolojisi için tıklayınız

Detaylar için tıklayınız.

You may also like

Yorum yap