Homepage Derslerden Kartal-Maltepe Gelişim Kronolojisi Dijital Ortamda!

Kartal-Maltepe Gelişim Kronolojisi Dijital Ortamda!

by samblog

Şehir Çalışmaları Yüksek Lisans Programı kapsamında yürütülen Şehir Çalışmaları Atölyesi’nde Kartal ve Maltepe ilçelerinin 1728’den günümüze uzanan gelişim kronolojisi öğrencimiz Büşranur Bekman tarafından Tiki-Toki web tabanı üzerinde dijitalleştirildi.

KARTAL-MALTEPE GELİŞİM KRONOLOJİSİ
Birbiriyle bir bütün olarak araştırıldığında İstanbul’un Anadolu yakası ilçelerinin gelişimine dair önemli izleri gösteren Kartal ve Maltepe tarihi Şehir Çalışmaları Atölyesi kapsamında dijitalleştirildi.
Bu iki ilçenin tarihi açısından anlamlı olabilecek dönüm noktaları ve önemli zaman dilimleri tespit edilerek 1728’den günümüze ulaşan bir kronoloji hazırlanmıştır. Böylece Kartal ve Maltepe’ye dair araştırmalarda, konular çalışılırken ve gelişmeler yorumlanırken benzeri dönemlerde meydana gelen olaylar irtibatlandırıla bilinecektir. Tiki-toki web tabanı üzerinden oluşumu sağlanan kronoloji bilgileri Mekânsal Gelişim, Toplumsal Gelişim, Demografik Gelişim, İdari-Siyasi Gelişim veİktisadi Gelişim olmak üzere altı alt kategoriye ayrıldı. Bu sayede kronolojideki bilgiler kendi alt kategorisi ile birlikte görülebilir hale getirildi.

Tiki-Toki Web Tabanı Nasıl Kullanılır?

Web sitesinin sağ alt köşesinde bulunan anahtar sembolü sayesinde kelime araması ve farklı türlerde görüntülüme yapabilir, tematik kategorilere göre kronolojik gelişimi izleyebilirsiniz. Ayrıca sol alt köşedeki 3D seçeneği ile zaman çizelgesini üç boyutlu olarak takip edebilirsiniz.

Kartal-Maltepe Gelişim Kronolojisi için tıklayınız

-Göz atın-

İstanbul Şehir Üniversitesi Şehir Araştırmaları Merkezi bünyesinde hazırlanan ve Ümraniye Belediyesi tarafından desteklenen “Cumhuriyet Döneminde Ümraniye: Şehirleşme, Toplum, Ekonomi ve Yönetim” kitabının bir bölümü olarak hazırlanan ve görsellerle zenginleştirilen dijital zaman çizelgesini de online olarak takip edilebilirsiniz.

Ümraniye Kronolojisi İçin Tıklayınız

Detaylar için tıklayınız.

You may also like

Yorum yap