Homepage Şehir Araştırmaları Kaynaklar Dr. Yunus Uğur’un Editörlüğünde, Küre Yayınları “Şehir Tarihi” Serisinden İki Yeni Kitap!

Dr. Yunus Uğur’un Editörlüğünde, Küre Yayınları “Şehir Tarihi” Serisinden İki Yeni Kitap!

by samblog

Editörlüğünü Merkez Müdürümüz ve İstanbul Şehir Üniversitesi Tarih Bölümü öğretim üyesi Dr. Yunus Uğur‘un yaptığı Küre Yayınları, Şehir Tarihi serisinden iki yeni kitap: “Osmanlı Kudüs’ü: Kent Kimliği, Nüfuz ve Meşruiyet 1703-1789” (Alaattin Dolu) ve “Fısıldaşan Şehirler: 17. Yüzyılda İstanbul, Londra ve Paris Arasında Bilgi Akışı” (John-Paul Ghobrial).

Alaattin Dolu’nun kaleme aldığı Osmanlı Kudüs’ü, “18. yüzyıl Osmanlı Kudüs’ünü şehir mekânı, toplumsal yapı, siyaset, ekonomi ve hukuk ekseninde inceliyor. Kitap, “şehrin ne olduğu” sorusundan hareketle Kudüs’ün kimliğini oluşturan unsurları tanımlıyor.”

John-Paul Ghobrial’ın Fısıldaşan Şehirler‘i ise, “17. yüzyılda İstanbul, Londra ve Paris arasındaki bilgi akışını inceleyerek bilgi dünyalarının Avrupalılarla Osmanlıları modern dönemden çok önce temasa geçirdiğini gösteriyor.” Kitap, İstanbul Şehir Üniversitesi Tarih Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Kahraman Şakul‘un tercümesiyle okuyucuyla buluşuyor.

Jenererik ve İçindekiler / “Osmanlı Kudüs’ü: Kent Kimliği, Nüfuz ve Meşruiyet 1703-1789”

-Alaattin Dolu-

 

Jenerik ve İçindekiler / “Fısıldaşan Şehirler: 17. Yüzyılda İstanbul, Londra ve Paris Arasında Bilgi Akışı”

-John-Paul Ghobrial-

 

 

You may also like

Yorum yap